Investeerimiskonto

Investeerimiskonto mõiste on vist paljudele investoritele üsna tuttav, mulle aga mitte nii palju, kui võiks. Sellest lähtuvalt (ja otse loomulikult ka sellest, et eelmise aasta sügisest sai hakatud aktsiatega jahmerdama) peaksin nüüd maksuametis ära mainima, et mul taoline konto on ja ma seda ka kasutan. Maksu-ja tolliameti kodulehel on olemas ka spetsiaalne juhend, mis peaks aitama investoril aru saada, mis imeloom see investeerimiskonto siis on.

Lühidalt, nagu mina olen asjast aru saanud, on investerimiskonto selline konto, mis võimaldab edasi lükata finatsvara kasutamisel saadud tulu maksustamist. Ehk siis mulle antakse võimalus saadud tulu uuesti investeerida, maksmata selle pealt tulumaksu. Loomulikult ei tähenda see seda, et tulumaksu üldse tasuma ei pea. Tulumaksu maksmise kohustus tekib siis, kui  investeerimiskontolt on rohkem välja võetud, kui sinna sisse on pandud, ehk teisisõnu: ostsin 100 euro eest ja müüsin hiljem 110  euro eest ning tahan kogu raha välja võtta. Sellest tehingust tahab riik saada 20% tulumaksu summalt 10 eurot. Seetõttu tulebki konto maksuametis deklareerida.

Huvitav on asja juures see, et ühisrahastusega teenitud intressid investeerimiskonto süsteemi millegipärast ei kuulu. Investeerimiskonto süsteemiga võib tulumaksukohustust edasi lükata vaid finatsvaraga seotud tulusid, Tulumaksuseaduse § 17aga ühislaenu intresse finantsvaraks ei loe. Järelikult pean siis igal aastal oma ühisrahastusega teenitud raha deklareerima ja nendelt ka iga-aastaselt tulumaksu maksma. Huvitav, miks see nii on?

Kuidas käib siis maksuametis investeerimiskonto deklareerimine? Asi osutus tegelikult lihtsamaks, kui ma kartsin. LHV internetipangas on võimalus investeerimiskonto aruande tekitamiseks. Mugavalt on juurde lisatud ka nupp, mis saadab tulemuse EMTA-sse. Kui avasin EMTA-s enda lehe, siis oli sinna maagiliselt juba ilmunud info, et kasutan investeerimiskontot. Sellega siis sedasi.

Üks halb asi asja juures ka. Nimelt on miskipärast üks minu väärtpaberitehing läinud investeerimiskonto süsteemist “mööda” ja maksuamet arvab, et olen müünud portsu väärtpabereid ja tahab nüüd maksu saada. Mina aga pole investeerimiskontolt midagi välja kandnud… Pöördusin murega kohe ka maksuametisse (tulude deklareerimise aeg ju!) ja peale mitmeid luhtunud katseid sain ka elusa inimese telefonitoru otsa. Seletasin oma mure ära ning lubati järgmisel päeval tagasi helistada. Möödas juba mitu päeva, kõnet ei kuskilt… Saan ka aru muidugi- kiired ajad. Ootame veel veidi.

giphy3

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s